Nakon predstavljanja retro dresa HNK Rijeke polemika oko povijesti HNK Rijeke se rasplamsala. Javljaju se mnogi sa svojim interpretacijama povijesti koje su nerijetko sasvim oprečne. Ukratko i vrlo pojednostavljeno: jedni smatraju da se početak HNK Rijeke treba uzeti 1946. godina (službeni stav Armade, osobe koje znaju nešto o riječkom nogometu poput Zorana Mikulića i sl.) kada je jasno i konkretno osnovan NK Kvarner koji je kasnije preimenovan u NK Rijeku; dok drugi smatraju da se trebaju uzeti u obzir i prethodni klubovi iz Rijeke iz kojih se izrodio NK Kvarner što tada znači da se ne može za početak uzeti 1946. , jer je to samo jedna od etapa dublje i dugotrajnije priče.
Na našem portalu dajemo prostora svim stavovima te je tako jedan od naših suradnika objavio tekst kojim zagovara prvi stav, dok drugačiji stav zagovara jedan naš prethodni suradnik Zoran Mikulić čije reagiranje sada prenosimo u cijelosti:
‘RIJEKA” NE BAŠTINI TRADICIJU ”FIUMANE”
Izgleda da moja reagiranja objavljena u Novom listu i na portalu SportCom.hr nisu dovoljna, pa moram reagirati na uporne natpise izvjesnog I.R. na kvarnerskom.comu, kojeg moram demantirati. Izvjesnom I.R. moram prvenstveno poručiti da se ne skriva iza inicijala nego da svoje članke objavljuje punim imenom i prezimenom, te da podrobnije i puno bolje prouči povijest riječkog nogometa je ono što je objavljeno u monografiji ”Rijeka bijelih snova” veliki falcifikat.
Otkad znam za sebe navijam i navijati ću za ”Rijeku”, uvijek sam se protivio Torcidinim provokacijama, ali ovaj put Torcida ima apsolutno pravo.
(Torcida je na zadnjoj utakmici Hajduk-Rijeka izvjesila natpis: Izmišljena povijest preslika je plavog vam brata. Olimpia, Fiumana, kažu prije 1. svjetskog rata. Izmišljen rođendan kao kompleks i noćna mora od jedinog pravog majstora sa mora. Rijeka bijelih zabluda 2021.)
Činjenica je da se je prva nogometna utakmica na teritoriju sadašnje Hrvatske odigrala upravo u Rijeci 1873. godine i da su od još prije puno prije završetka 2. svjetskog rata u Rijeci postojali razni klubovi među kojima je ”Fiumana” u to vrijeme bila najuspješniji klub.
Međutim, sadašnja ”Rijeka” ni pod razno ne baštini tradiciju ”Fiumanu” jer ista ”Fiumana” i dan-danas registrirana pri Talijanskom nogometnom savezu, ima zamrznut status u Serie C i sjedište u Torinu.
Po završetku 2. svjetskog rata nogomet se je postepeno počeo igrati, ali Rijeka i Sušak se po završetku 2. svjetskog rata nisu automatski spojili u jedan grad, već je spajanje postepeno počelo tek 1947. jer je Sušak pripadao Hrvatskoj odnosno Jugoslaviji dok je Rijeka službeno bila pod Julijskom krajinom (proučiti tadašnje Zone A i B).
Sušački nogometni klubovi nakon 2. svjetskog rata su početkom 1946. godine počeli odigravati službene nogometne utakmice u tadašnjim oblasnim i hrvatskim nogometnim ligama.
Za razliku od Sušaka tadašnjih 9 nogometnih klubova – ”Magazini generali”, ”Lignum”, ”Cantieri navali”, ”Torpedo”, ”ROMSA”, ”Portuale”, ”ASPM”, ”Metallurgica” i ”Dinamo” su se se počeli natjecati na prvom poslijeratnom prvenstvu Rijeke koje se je počelo odigravati krajem 1945. i završilo je tijekom proljeća 1946., a prvo prvenstvo Rijeke se je zvalo ‘Kup Giovanni Maras’ i prvi poslijeratni prvak Rijeke je bio ”Magazini generali”.
Neposredno po završetku prvog nogometnog prvenstva Rijeke je počelo odigravati i drugo prvenstvo Rijeke koje se je zvalo ‘Kup Antonio Maras’ na kojemu su se uz već 9 navedenih riječkih klubova natjecala i ”Opatija”, a drugi prvak Rijeke je bio ”Cantieri navali”.
Kako su se na ‘Kupu Giovanni Maras’ i ‘Kupu Antonio Puhar’ natjecalo tadašnjih 9 riječkih klubova s njima se je mogla natjecati i ”Fiumana” ali nije.
Kako je osnovan ”Kvarner” ?
MIKULIĆ: odlučeno je da se osnuje potpuno novi klub pod nazivom ”Kvarner” i tom je prilikom odlučeno da se selekcijom iz tadašnjih 9 riječkih klubova koji su se natjecali u ‘Kupu Giovanni Maras’ i ‘Kupu Antonio Puhar’. Iz tih 9 klubova je novoosnovanom ”Kvarneru” ponuđeno 39 nogometaša, od kojih je selekcijom ”Kvarneru” priključilo njih 26, dok su se preostali nogometaši vratilo u svoje klubove.
Još za vrijeme odigravanja riječkih prvenstava na području cijele Jugoslavije su se prvo odigravala nogometna prvenstva svih tadašnjih tadašnjih oblasti, pa prvenstva svih republika. U prvo izdanje jugoslavenske Savezne nogometne lige je direktno ušao ”Partizan” Beograd kao reprezentacija tadašnje Jugoslavenske armije i 11 najuspješnijih klubova nakon odigravanja republičkih liga.
Neposredno nakon početka odigravanja prvog izdanja Savezne nogometne lige tadašnji Nogometni odjel Fiskulturnog saveza Jugoslavije (NO FISAJ) je odlučio da se u Saveznoj nogometnoj ligi kao 13. član stavi kao gost natjecati ”Ponziana” Trst i da se za 14. člana Savezne nogometne lige kroz kvalifikacije dobije jedan klub sa područja Istre i Rijeke.
Za predstavnika Istre su se natjecali ”Rudak” Raša kao prvi poslijeratni prvak Istre i ”Unione sportiva opereira” (USO) Pula kao reprezentacija Pule, a u tim utakmicama je ”USO” Pula bio pobjednik koji se trebao sastati sa predstavnikom Rijeke.
Kada je donijeta odluka NO FISAJ-a u Rijeci se je već počela odigravati drugo prvenstvo Rijeke ‘Kup Antonio Puhar’, pa je tadašnji Fiskulturni savez Rijeke odlučivao tko će predstavljati Rijeku u kvalifikacijama sa predstavnikom Istre. Bile su dvije solucije – ili će Rijeku predstavljati ”Magazini generali” kao prvi prvi prvak Rijeke ili će se osnovati potpuno novi klub, te je odlučeno da se osnuje potpuno novi klub pod nazivom ”Kvarner” i tom je prilikom odlučeno da se selekcijom iz tadašnjih 9 riječkih klubova koji su se natjecali u ‘Kupu Giovanni Maras’ i ‘Kupu Antonio Puhar’. Iz tih 9 klubova je novoosnovanom ”Kvarneru” ponuđeno 39 nogometaša, od kojih je selekcijom ”Kvarneru” priključilo njih 26, dok su se preostali nogometaši vratilo u svoje klubove.
Novoosnovani ”Kvarner” je u kvalifikacijama bio uspješniji od ”USO” Pula, čime se je plasirao u prvo izdanje jugoslavenske Savezne nogometne lige.
Samim činjeničnim povijesnim stanjem je vidljivo da iz ”Fiumane” u ”Kvarner” nije mogao ući niti jedan jedni nogometaš kako pojedinci poput Dragana Ogurlića, Damira Miškovića itd. pokušavaju progurati i izmisliti povijest kako njima odgovara.
Klubovi koji su se natjecali na ‘Kupu Giovanni Maras’ i ‘Kupu Antonio Puhar’ nikada nisu nestali. Definitivnim spajanjem Rijeke i Sušaka u jedan grad je jedino ”Torpedo” nastavio sa natjecanjima pod istim nazivom, dok su se preostali klubovi međusobno spajali pri čemu su uzimali nazive klubova na hrvatskom jeziku.
Narednih nekoliko godina su sa područja sadašnjeg grada Rijeke klubovi normalno natjecali u regionalnim, hrvatskim, međurepubličkim i jugoslavenskim nogometnim ligama, pri čemu su se isticali ”Kvarner”, ”Lokomotiva”, ”Orijent” i ”Torpedo”.
Već krajem 1953. i početkom 1954. godine su se u Rijeci (koja je tada brojila oko 40.000 stanovnika) voditi rasprave, polemike i okrugli stolovi s temom da li su u Rijeci uopće potrebna 4 kvalitetna nogometna kluba što u današnjoj situaciji zvuči zapanjujuće ili banalno. Tadašnji Gradski odbor Saveza sportova Rijeke je u srpnju 1954. godine napravio inicijativu i na izvanrednoj skupštini u suglasnosti sa ”Kvarnerom”, ”Lokomotivom”, ”Orijentom”, ”Torpedom” i svim ostalim nogometnim klubovima odlučeno da se ”Kvarner” reorganizira s ciljem okupljanja najboljih riječkih nogometaša i stručnog kadra u jednom klubu, pri čemu je ”Kvarner” preimenovan u ”Rijeku”.
Ovim putem imam za dodati da Torcida ima pravo kada ”Rijeku” izjednačuju sa ”Dinamom” Zagreb zbog falcificiranja povijesti, naime zagrebački ”Dinamo” se svim silama trudi da je kao nasljednik nekadašnjeg zagrebačkog nogometnog kluba ”Građanski” što nimalo nije točno, ni pod razno. ”Dinamo” je izrastao iz poslijeratne selekcije grada Zagreba za koju su nastupali nogometaši iz nekadašnjih i sadašnjih zagrebačkih klubova ”Concordia”, ”HAŠK”, ”Građanski”, ”ZET” i ”Uskok”, zaključuje Zoran Mikulić.