RIJEKA – Komunalno redarstvo radi na uvođenju reda, ali još smo daleko od cilja

29. ožujka 2025. | Kategorija: Rijeka, Viškovo, Kastav, Klana

RIJEKA – Komunalno redarstvo Grada Rijeke u 2024. godini obavljalo je niz poslova, prvenstveno na uvođenju komunalnog reda, ali i provodeći nadzor na temelju niza zakonskih propisa, stoji u izvješću usvojenom na 118. gradonačelnikovom kolegiju.

Komunalno redarstvo ustrojeno je, sukladno odredbama Zakona o komunalnom gospodarstvu, kao jedna od ukupno četiri ustrojstvene jedinice – odsjeka, u sastavu Upravnog odjela za komunalni sustav i promet Grada Rijeke.

Poslovi komunalnog redarstva obuhvaćaju nadzor i kontrolu u djelokrugu poslova Upravnog odjela, kao i drugih upravnih tijela Grada u suglasju s propisima i aktima Grada, kojih ima ukupno 24 (12 zakona i 12 podzakonskih akata, od čega 10 odluka, 1 pravilnik i 1 akcijski plan).

U sklopu komunalnog redarstva ustrojen je i Dežurni centar kojem građani svakodnevno, od 0 – 24 sata mogu na besplatni broj telefona 0800 51 00 prijaviti komunalni nered. Također, prijave se mogu dostaviti i putem mobilne aplikacije Gradsko oko, kao i putem elektronske pošte komunalno-redarstvo@rijeka.hr.

Zaprimljene su prijave telefonom, e-mailom i putem aplikacije Gradsko oko, a odnose se na komunalne probleme, zaprimljeno je 4613 te je riješeno 3897 zaprimljenih predmeta, dok su ostali predmeti u obradi.

Tijekom 2024. godine, u najvećoj mjeri se nadzor obavljao nad primjenom odredbi Odluke o komunalnom redu, a uz nju i primjenom odredbi ostalih spomenutih propisa npr. Odluke o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca, načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim životinjama te načinu postupanja s divljim životinjama pronađenim izvan prirodnog staništa, Odluke o nerazvrstanim cestama, Zakona o građevinskoj inspekciji, Zakona o gospodarenju otpadom itd.

Komunalni nered

Nelegalno odlaganje glomaznog otpada

Izvršeno je 14.835  kontrola, a što je više u odnosu na prošlu godinu (12.021  kontrola). Razlog tome je povećan broj kontrola vezano uz nepropisno odlaganje otpada, a koji prekršaji su povećani zbog provedbe sukcesivnog uvođenja individualiziranog prikupljanja otpada na različitim područjima grada. Posljedica toga je da određeni postotak građana, kojima je uveden novi sustav, u cilju smanjenja troška plaćanja odvoza otpada, odlažu svoj otpad, umjesto u svoje spremnike, pored spremnika na različitim dijelovima grada, čime se stvaraju odlagališta. Također, kontrolama je uočeno povećanje ostavljanja tehnički neispravnih vozila na javnim površinama, a time i prijava građana i postupanja komunalnih redara

Najveći broj prekršaja komunalnog reda odnosi se na bespravno zauzimanje javnih površina postavljanjem – odlaganjem pokretnih stvari:

  1. komunalnog otpada 4062,
  2. tehnički neispravnih, odnosno neregistriranih i napuštenih vozila 1936,
  3. ostale načine zauzimanja javnih površina 752,
  4. obrezivanje zelenila uz javne površine 456,
  5. građevinskog materijala 423,

Od registriranih 10.215 predmeta, po nalogu komunalnih redara stranke su postupile u 9.803 slučaja, dok su preostali predmeti u tijeku, po različitim osnovama:

  • vodi se upravni ili prekršajni postupak
  • predmeti su proslijeđeni nadležnim službama/komunalnim društvima radi izvršenja radova, sanacije, popravaka i sl., te su u postupku rješavanja.

Tijekom 2024. godine temeljem izdanih mandatnih kazni zbog prekršaja iz Odluke o komunalnom redu uplaćeno je ukupno 15.656,66 EUR u korist Proračuna Grada Rijeke, što je neznatno manje u odnosu na prethodnu 2023. godinu (17.936,91 EUR).

Nadalje, tijekom 2023. godine izvršena je 1671 kontrola korištenja javnih površina za postavu ugostiteljskih terasa, kiosaka, montažnih objekata, štandova, kao i reklamnih i oglasnih predmeta.

Tijekom 2024. godine komunalno redarstvo provelo je nadzor nerazvrstanih cesta temeljem Odluke o nerazvrstanim cestama na području grada Rijeke (“Službene novine Primorsko-goranske županije” broj 54/12 i “Službene novine Grada Rijeke” 15/21) te evidentiralo 1329 predmeta, prilikom redovne kontrole ili temeljem prijava građana, mjesnih odbora ili drugih službi,  što predstavlja  godišnji prosjek, budući je broj predmeta gotovo isti kao i prošle godine u istom periodu. Isti se odnose na oštećenja, koja su se najvećim dijelom odnosila na oštećenja kolnika u vidu udarnih rupa, usisa, oštećenja (uleknuća) prekopa kojima je istekao garantni rok, oštećenja prometne opreme (stupića, vertikalne i horizontalne signalizacije), oštećenja poklopaca šahti i oštećenja rasvjete. O svim oštećenjima obaviještene su nadležne službe održavanja te im je naložena njihova sanacija, što je i učinjeno.

Tijekom 2024. temeljem izdanih mandatnih kazni zbog prekršaja iz Odluke o nerazvrstanim cestama uplaćeno je ukupno 1.592,66 EUR u korist Proračuna Grada Rijeke.