ZAŠTO JE GORSKI KOTAR NAPUŠTEN OD SVIH?

23. veljače 2018. | Kategorija: Hrvatska
foto by: chandoo

foto by: chandoo

GORSKI KOTAR – O problemima Gorskoga kotara, tog bisera naše regije koji je sasvim sigurno nedovoljno iskorišten i gotovo napušten od države i pomalo svih vlada (nikako ne smijemo misliti da je to svojstveno samo jednoj), malo tko razmišlja. Razlog je tome što naprosto u Gorskome kotaru nema velikog biznisa koji se okreće i sve je manje stanovništva, a s time i onih kojima je on “prva tema jutra”.

Stvari s Gorskim kotarom pomalo podsjećaju na udaljenije jadranske otoke. O njima se priča samo kad je ljeto, kada nešto znače. Ostatak godine zjape prazni i zaboravljeni. Malo tko se doista grize zbog toga što se predviđa da će za svega 20 godina više od 60% naših otoka izgubiti oko 50% stanovništva. Gorski kotar je pak tema zimi, dok gledamo vremensku prognozu i slušamo koliko je snijega palo – tamo, daleko, u tom Gorskomu kotaru. A ostatak godine malo se tko njega sjeti. Malo tko grize na predviđanje da će unutar svega 30 godina Gorski klotar se svesti na Delnice, Fužine i eventualno još jedno ili dva mjesta. Malo tko se grize na podatak da je pronaći posao u Gorskomu kotaru ravno zgoditku na lutriji. Malo tko se grize na podatak da će više od 50% škola biti primorano zatvoriti svoja vrata jer djece naprosto nema. Malo tko se grize na te teme, izuzev stanovnika tog Gorskoga kotara i još nekih koji taj komadić raj na zemlji vole. Bilo je i političara koji su govorili o njemu – neki čak i za govornicom Sabora, neki iz tih tzv. većih stranaka – ali čim se mikrofon ugasio, kao da se ugasila i svaka želja da se išta konkretnog učini.

Prenosimo riječi Nataše Blažević Starčević iz Liča koje tako jasno govore o onome što bi temom svakako trebalo biti, jer ponekad i malene stvari – kao u ovome slučaju besplatna cestarina – mogla bi značiti mnogo za spas jednog bisera kao što je Gorski kotar..

“Opet se veljača pokazala kao “težak” mjesec za nas Gorane. Obilan snijeg, “probijanje” staze od kuće do ceste nekoliko puta u danu, otežano čišćenje i prometovanje, neodržavanje nastave u pojedinim školama – sve su to situacije s kojima se susrećemo u ovim zimskim mjesecima. O troškovima grijanja da i ne govorim. Ali sve to, mi Gorani, strpljivo “odradimo” i ne bunimo se previše. A trebali bi!

Čišćenje snijega

Čišćenje snijega

U tijeku je izrada novog zakona o brdsko-planinskom području pa ćemo imati prilike vidjeti hoće li sadržavati neku konkretnu mjeru koja bi nam barem malo olakšala otežane uvjete života. Čisto sumnjam!

Prije cca dva tjedna u Novom listu je objavljen članak o promišljanju našeg načelnika o spomenutim problemima te o ideji oslobađanja plaćanja cestarine za stanovnike Gorskog kotara. Ubrzo iza toga objavljen je intervju s ministrom Olegom Butkovićem koji je rekao (a jučer na Novoj TV potvrdio) da razgovora o neplaćanju cestarine za Gorane neće biti. Jučer je pak održana županijska skupština na kojoj je jednoglasno podržan zaključak da se od vladajuće garniture zatraži ukidanje cestarine. Hoće li zaključak svih članova Skupštine PGŽ imati snagu i utjecaj na odluku vladajućih – pokazat će vrijeme. Bojim se da neće!

I da, sad se sjetih. U prosincu 2017. proglašena je elementarna nepogoda zbog posljedica orkanskog vjetra. Ne sjećam se da nas je posjetio ijedan ministar. Ma koga briga za nas Gorane….“, zaključuje ova stanovnica Gorskoga kotara. (kv)