RIJEKA – AUTOTROLEJ U TEŠKOJ FINANCIJSKOJ SITUACIJI, SVAKE GODINE POTREBNI MILIJUNI ZA “POKRITI” MINUSE

29. listopada 2021. | Kategorija: Rijeka, Viškovo, Kastav, Klana

Gradsko vijeće Grada Rijeke na svojoj je 4. sjednici raspravljalo o poslovanju gradskih komunalnih i trgovačkih društava u 2020. godini, što je usto bio najzanimljiviji dio sjednice na kojem su se otkrile sve poteškoće Autotroleja. Firme moju se najbolje može opisati kao – gubitaša koju se tijekom svake godine mora sufinancirati milijunskim iznosima.

Na početku sjednice prisegnuo je novi član Gradskog vijeća Grada Rijeke Mile Opačić (SDSS) te Gradsko vijeće Grada Rijeke sada ima 32 člana. Naime, kako na lokalnim izborima provedenim u svibnju nije osigurana odgovarajuća zastupljenost pripadnika srpske nacionalne manjine, broj članova Gradskog vijeća povećan je za jedno mjesto. Na dopunskim izborima za člana srpske nacionalne manjine održanim početkom listopada izabran je Mile Opačić, s koalicijske liste stranaka SDP-SDSS-PGS-IDS-HSU-HSS.

Gradsko vijeće također je imenovalo predsjednicu, potpredsjednika i članove Odbora za nacionalne manjine Gradskog vijeća Grada Rijeke, kojeg, osim članova Gradskog vijeća, čine i pripadnici nacionalnih manjina, koji se izabiru na prijedlog vijeća nacionalnih manjina.

KBC-u Rijeka dio zemljišta za izgradnju KBC-a, stvaranje preduvjeta za izgradnju rotora Dukićeva-Strižićeva ulica

Jednoglasno je usvojena odluka o ukidanju statusa javnog dobra u općoj uporabi u k.o. Sušak-nova. Kako je pojasnio pročelnik Odjela za razvoj, urbanizam, ekologiju i gospodarenje zemljištem Srđan Škunca, radi se o tehničkom materijalu, kojim javna površina veličine 358 m2 koja se nalazi u obuhvatu Dukićeve ulice, prelazi u vlasništvo KBC Rijeka za potrebe izgradnje nove bolnice na Sušaku.
„Na ovaj način Grad Rijeka prati realizaciju nove bolnice, jer se paralelno s njezinom izgradnjom radi priprema za izgradnju Dukićeve ulice i raskrižja Dukićeve sa Strižićevom ulicom. Ovom odlukom Grad Rijeka i KBC će razmijeniti ove površine, a Grad Rijeka će u najskorije vrijeme, kad se za to steknu uvjeti, prići rekonstrukciji Dukićeve ulice. Naime, lokacijska je dozvola izdana, ali je trenutno u postupku rješavanje žalbe jednog od vlasnika čijih je desetak m2 ušlo u obuhvat rotora Dukićeva-Strižićeva,“ kazao je pročelnik Škunca.

Vijećnik Davor Štimac (Nezavisna lista Davora Štimca) ispred Odbora za zdravstvo je istaknuo kako bi se moglo dogoditi da bolnica bude sagrađena prije samog rotora, dok je vijećnik Josip Ostrogović u ime kluba vijećnika HDZ-a istaknuo kako se Grad Rijeka problematikom rotora u Dukićevoj ulici bavi deset godina.

Vijećnik Željko Jovanović (SDP) istaknuo je kako problem nije zbog neodgovornosti grada, već zbog neodgovornosti pojedinaca koji se vode samo vlastitim, ne misleći o javnom interesu.

Gradonačelnik Rijeke Marko Filipović istaknuo je kako će u proračunu za sljedeću godinu godinu biti planirana sredstva za izgradnju Dukićeve ulice te izrazio nadu da će, unatoč žalbi privatnog vlasnika, postupak biti gotov na vrijeme te da će biti osiguran adekvatan pristup novoj bolnici.

Zamjenik gradonačelnika Goran Palčevski naglasio je kako se žalba na lokacijsku dozvolu već godinu dana nalazi u nadležnom ministarstvu te kako će učiniti sve kako bi potaknuo Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine da što brže riješi postupak, što je naišlo i na odobravanje vijećnika HDZ-a.

Odgovarajući na pitanje vijećnika Roberta Salečića (Unija Kvarnera) hoće li se nastavkom izgradnje nove bolnice na Sušaku zatvoriti igralište Kampus i urediti zamjensko na Kačjaku, gradonačelnik Filipović je naglasio kako se u sklopu razgovora o smanjivanju obuhvata 3. faze izgradnje bolnice, planira ostanak igrališta.

Rasprava o poslovanju osam komunalnih i trgovačkih društava

Gradsko vijeće je provelo dugotrajnu raspravu o poslovanju komunalnih i trgovačkih društava u gradskom (su)vlasništvu u 2020. godini. Tako su se pred vijećnicima našla izvješća o radu komunalnih društava Autotrolej, Čistoća, Kozala te Vodovod i kanalizacija te trgovačkih društava Energo, Poslovni sustavi, Rijeka plus te Rijeka promet. Poslovanje svih društava u 2020. godini snažno je obilježeno pandemijom koronavirusa te su tvrtke morale svoje poslovanje prilagoditi neplaniranim okolnostima, sve kako bi, s jedne strane, očuvale stabilnost, a s druge strane građanima i dalje nastavile pružati usluge. Sva su društva 2020. godinu zaključila s dobiti.

Vijećnici su prihvatili izvješća komunalnih društava Autotrolej i Kozala te trgovačkog društva Rijeka promet, a nisu prihvatili izvješća komunalnih društava Čistoća te Vodovod i kanalizacija, kao niti trgovačkih društava Energo, Poslovni sustavi te Rijeka plus.

4. sjednica Gradskog vijeća Grada Rijeke

Najdugotrajnija se rasprava vodila oko poslovanja KD Autotrolej, koji je u 2020. godini ostvario prihode u iznos 125.093.730 kn, što je za 16,8% su manje nego 2019. godine, dok su rashodi iznosili 125.010.438 kn i bili manji za 17,5% manje nego godinu ranije. Kako je kazao direktor Autotroleja Alberto Kontuš, pandemija je značajno utjecala na poslovanje društva. Broj putnika je smanjen za preko 30%, a mjesec dana na početku proglašene epidemije u potpunosti je bio obustavljen javni prijevoz. Kako bi očuvao stabilnost poslovanja, Autotrolej je tijekom cijele 2020. godine, a to je nastavio i dalje, prilagođavao vozne redove broju putnika. Sve je to utjecalo na smanjenje prihoda od prodaje za 35%, a kako bi očuvali poslovanje, od samog početka uvedene su mjere optimizacije i racionalizacije na svim stavkama troškova, pa je, između ostaloga, u jednom trenutku uvedeno i smanjenje plaće za 10%, koje je ponovno povećane krajem godine. Osim toga, na pozitivno zaključenu godinu utjecale su i primljene državne potpore za očuvanje poslovanja u koronakrizi.

Ipak, ako se detaljnije pogleda proračun Autotroleja, on preživljava na sufinanciranjima suvlasnika Grada Rijeke i okolnih općina i gradova. Neki od njih su u međuvremenu izašli iz suvlasničkog dijela jer on zahtijeva milijunske dotacije svake godine i malu korist.

(Zlatko M.)