Razgovarali smo s načelnikom Općine Fužine Davidom Bregovcem o aktualnoj situaciji u Fužinama, Gorskom kotaru i kako će se cijela ova korona-kriza odraziti na gospodarstvo Fužina i cijelog Gorskoga kotara.
KVARNERSKI: Kako po Vama cijela ova situacija s koronavirusom utječe na Fužine, ali i na cjelokupni Gorski kotar?
DAVID BREGOVAC: Ova pandemija je u potpunosti zaustavila pojedine gospodarske djelatnosti, kao što je turizam, a ostale značajno usporila. Imamo puno tvrtki koje plasiraju svoje proizvode na EU tržišta i sad je taj plasman zaustavljen.
Našim smo poduzetnicima osigurali besplatno skladištenje proizvoda dok ne dođu bolja vremena. Ukinuli smo im plaćanje komunalnih naknada i zakupnina.
BREGOVAC: Našim smo poduzetnicima osigurali besplatno skladištenje proizvoda dok ne dođu bolja vremena. Ukinuli smo im plaćanje komunalnih naknada i zakupnina. No, najtužnije nam je kad smo morali zatvoriti dječji vrtić kojem su se svi žitelji radovali jer najteže je malom djetetu objasniti da se ne može igrati sa svojim vršnjacima. Trenutno su takva vremena. Brzo smo reagirali s Stožerom civilne zaštite i u Gorskom kotaru smo srećom odoljeli korona virusu.
Hvala svim žiteljima goranskog kraja koji su slijedili upute stručnjaka, epidemiologa i to shvatili ozbiljno. Imamo nadu da sada pandemija jenjava i s nestrpljenjem iščekujemo slobodno kretanje cijelom Lijepom našom.
KV: Svi strahuju od gospodarske recesije nakon što pandemija prođe. Ukoliko do nje dođe, kako će se ona po vama odraziti na Fužine i Gorski kotar s obzirom da Gorski kotar ipak spada u manje gospodarski razvijena područja usporedno s ostatkom županije? Što bi po vama trebalo učiniti?
BREGOVAC: Iako su vladajući zaboravili na Gorski kotar u gospodarskom smislu, svi se trudimo naš kraj približiti razvoju ostalih hrvatskih razvijenih područja. Tu nam je svijetli primjer Istra. I za nas, iako smo manje razvijeni, svaka kuna se računa. Pažljivi smo gospodari. Na razini općina i gradova ujedinjeni smo što se tiče cilja razvoja Gorskog kotara. A to je bitno.
Prvo, što treba učiniti jest povući čim više sredstava iz EU fondova jer to znači da će naši poduzetnici dobiti nove poslove, a time će se i više zapošljavati. Itekako je sporna Odluka Vlade od 2. travnja gdje se jedinicama lokalne samouprave vežu ruke u procesu investicija za poticanje lokalnog gospodarstva i poboljšanje kvalitete života građana. To treba pod hitno mijenjati. Treba ubrzati administrativne procedure oko isplata novčanih sredstava za postojeće EU projekte. Primjerice, mi u Fužinama još čekamo isplatu Agencije za odavno izgrađen dječji vrtić. Duže čekamo na EU sredstva nego što nam je trebalo za gradnju vrtića. To su veliki propusti. Zbog čega se odugovlače isplate jedinicama lokalnih samouprava koje nisu pod kapom HDZ-a?
Razvoj Gorskog kotara i cijele Hrvatske ne smije imati stranačke boje. Tako nećemo nigdje, ni za sljedećih 50 godina.
Razvoj Gorskog kotara i cijele Hrvatske ne smije imati stranačke boje. Tako nećemo nigdje, ni za sljedećih 50 godina. To treba mijenjati. Suglasje mora postojati kad je razvoj u pitanju, a ne samo kad se ograničavaju prava građanki i građana Republike Hrvatske. Sad je nužno da Vlada RH u suradnji s timom stručnjaka definira kako diversificirati gospodarski razvoj Hrvatske koji neće isključivo ovisiti o turizmu. To više nije nešto za budućnost, tu već kasnimo godinama. A to se pod hitno treba mijenjati.
Jedan od hitnih zakona koji se moraju početi efikasno provoditi je i Zakon o brdsko-planinskom području kojim bi se poticao razvoj Gorskog kotara. Zakon postoji, a s mjerama i poticajima se odugovlači što je osnova da bilo koji zakon zaživi. Što će nam zakoni samo na papiru, od toga nema nikakve koristi? Ovaj zakon nam omogućuje bolji nastup prema EU fondovima ali mora postajati zaleđe kroz mjere i poticaje za nastup prema fondovima. Kapitalne projekte koji su u tijeku, kao što je izgradnja vodovodno-kanalizacijskog sustava, što je osnova razvoja ovog kraja, treba privoditi kraju. Previše je zastoja u procesu koji se ne bi trebali dešavati. Ukratko, spori smo, a ne bi trebali biti.
KV: Slažete li se s novom podjelom Primorsko-goranske županije u tri zone slobodnog kretanja:Primorje, Gorje i otoci, pri čemu je 75% građana županije dobilo mogućnost slobodnog kretanja ali to se ne odnosi na Gorski kotar. Je li po vama time Gorski kotar zakinut?
BREGOVAC: Dok god bilo koji građanin u Hrvatskoj treba propusnici to nije idealno. Svi bismo voljeli da to nije tako. No, u ovom trenutku to je jedini mogući način da stanemo na rep ovoj zdravstvenoj pošasti, ma štogod netko osobno mislio. Bolje je da se strpimo još kojih desetak dana nego da kasnije plaćamo još veći danak. Korona virus je za sve nas, i za stručnjake, nepoznanica. A kad smo u takvoj situaciji, moramo najmudrije djelovati kako bi upravili tom nepoznanicom.
Nije našim Goranima jednostavno što do Rijeke moraju zatražiti propusnicu ali je bar pomak što iz Fužina možemo doći do Delnica gdje imamo veće dućane za nabavku.
Nije našim Goranima jednostavno što do Rijeke moraju zatražiti propusnicu ali je bar pomak što iz Fužina možemo doći do Delnica gdje imamo veće dućane za nabavku. Mudrije je i razumnije strpiti se, a svi do propusnice možemo doći, posebno kad je nešto iznimno bitno za naš život. Nije jednostavno, ali je moguće.
KV: Pandemija koronavirusa na europskoj razini pokazala je još jednu stvar: neučinkovitost Europske unije. Sve zemlje su se zatvorile u sebe i solidarnost između država članica je uistinu pala na minimum. Ima li ikakvog smisla takva EU koja izuzev birokrata u Briselu i slobodne trgovine i novca nema ništa drugo?
BREGOVAC: Kriza nam uvijek pokaže gdje smo slabi, a to je bio primjer i za EU. Vidno je previše politikantskog filozofiranja, a malo djelovanja. EU ima svoje prednosti za svjetskoj razini i to trebamo iskoristiti, ali moramo značajno više inzistirati na jačanju slabije razvijenih EU zemalja, gdje spada i Hrvatska.
Po onoj poznatoj „Jaki ste toliko koliko je jaka vaša najslabija karika!“ – možemo zaključiti da EU nije jaka što je bitno mijenjati ako želimo biti sila na globalnoj razini. To sad EU ipak nije. S druge strane Hrvatska treba više koristiti postojeće mehanizme za vlastiti razvoj, a činjenice govore da smo i tu jako spori. Ne koristimo EU fondove u onoj mjeri koliko možemo iskoristiti. To je velika šteta, zaključio je Bregovac.
(Razgovarala M.Majnarić)