RIJEKA – Nakon što su ga 1949. godine uništile jugoslavenske komunističke vlasti napokon je rođen poput Feniksa iznova sletio na svoje mjesto. Riječki orao je iznova na Gradskoj uri!!!
Dvoglavi je orao i simbol na grbu Grada.
Povratak orla na kupolu bio je dugotrajan posao koji je Grad Rijeka započeo još 2009. godine. Tada je zatraženo prvo mišljenje nadležnog Konzervatorskog odjela o programu. Po dobivanju mišljenja Konzervatorskog odjela zatraženo je i mišljenje o stabilnosti konstrukcije kupole koje je potvrdilo kako je moguće skulpturu ponovo postaviti na vrh kupole. 2011. godine nastavilo se sa izradom povijesno-umjetničkog elaborata o samoj skulpturi prema postojećoj arhivskoj dokumentaciji koja je ujedno bila i jedina građa dostupna stručnjacima uključenim u projekt. Naime, budući da ostataka i modela skulpture, one iz 18. st. i one iz 20. st. nema, arhivska dokumentacija i fotografije bile su jedini dostupan izvor o orlu.
Prva skulptura orla koja je bila na Gradskom tornju bila je limena i postavljena je još 1754. godine, a skinuta pri obnovi kupole 1890. godine. Tada se radilo o jednoglavom orlu, a skulptura je bila rad riječkog kotlara Lodovica Ruppanija.
Uništili ga jugoslavenski komunisti
Potom je 1906. godine postavljena nova metalna skulptura ovaj put dvoglavog orla, dar Udruge riječkih žena. Skulptura je bila izlivena u gradskoj ljevaonici Mattea Skulla, a prema drvenom modelu Vittorija De Marca. No ta je 1919. pretrpjela oštećenja te je naposljetku i uništena 1949. godine od strane jugoslavenskih komunističkih vlasti otkada je Gradski toranj bio bez tog povijesnog simbola. Ali simbol Rijeke ostao je u srcima svih koji vole ovaj grad i napokon, 2017. godine, poput Feniksa, Riječki orao je iznova sletio na svoje mjesto. (kv)