KORONAVIRUS RADIKALNO RUŠI CIJENE NEKRETNINA

14. travnja 2020. | Kategorija: Hrvatska
rijeka trg republike  hrvatske

Rijeka

KVARNER – Ako pogledamo cijene nekretnina u Rijeci, Crikvenici, Opatiji, Krku, Lovranu, Matuljima, Viškovu, Novom Vinodolskom i ostalim kvarnerskim mjestima prije i nakon korona-krize izgleda kao da se ništa ne dešava. Cijene su iste! Ali to je samo prividno stanje.

Sijedi drastično umanjenje prometa nekretnina

Prodaja i kupnja nekretnina je zamrznuta. Razgledavanje nije moguće, sami prodavatelji su zaustavili svoju aktivnost kako bi vidjeli što će se dalje dešavati i tržište nekretninama trenutno ne postoji. Nakon korona-krize slijedi recesija i sigurno je da će padati ukupna kupovna moć. Bit će manje kupaca, teže će se odlučivati za stambene kredite, a oni koji će htjeli kupiti nekretninu neće biti spremni plaćati trenutne cijene.

Ulaganje u turizam više nije poželjno. Suviše je nesiguran.

Korona-kriza je također pokazala koliko je turizam krhka gospodarska grana i ulaganje u nekretnine namijenjene turizmu više nije poželjan način investiranja. Broj novogradnje stalno raste, a za očekivati je da će tržište dodatno opteretiti prodaje apartmana svih onih koji su ostali pogođeni krizom. Prihod od turizma će tijekom 2020. godine izostati, a po svim analizama stanje se neće značajno popraviti ni 2021. godine što će mnoge nagnati na zaključak da je isplativije prodati apartman. Sve će to dovesti do povećanja broja nekretnina na tržištu, a istovremeno će se interes za kupnjom drastično smanjiti.

Logika tržišta je vrlo jednostavna: manje prometa nekretnina, manja cijena nekretnina. Ali takvu logiku još uvijek nemaju hrvatske agencije. One čekaju. Što, vjerojatno ni one same ne znaju, ali posve je jasno da će se – barem one koje će htjeti preživjeti – morati što prije uskladiti sa svojim europskim kolegama.

Nakon korona-krize slijedi recesija i sigurno je da će padati ukupna kupovna moć. Bit će manje kupaca, teže će se odlučivati za stambene kredite, a oni koji će htjeli kupiti nekretninu neće biti spremni plaćati trenutne cijene.

 

U susjednoj Italiji, Sloveniji i Austriji već se desilo prvo usklađivanje cijena nekretnina s realnim stanjem. Cijene nekretnina u Italiji bilježe pad i do 15%, a one u Sloveniji i Austriji za 6%. No ove promjene još nisu one prave uzrokovane recesijom, već su to nastojanja agencija da brzo privuku ono malo kupaca što se zateklo na tržištu pri početku korona-krize a još nisu odustali od svoje investicije. Tek slijedi pravi pad cijena nekretnina uzrokovan korona-krizom.

Novi Vinodolski

Novi Vinodolski

Hrvatske agencije ne koriste takvu taktiku i čini se da još uvijek žive u “snu” misleći da se ništa nije promijenilo, a radikalno se promijenilo sve. S time se slaže i analitičar tržišta nekretnina Ivan Fućak.

“Nama je tržište nekretnina u ovih mjesec dana već drastično promijenjeno samo što agencije to još ne prikazuju. Nekretnina u centru Rijeke koju smo početkom ožujka tržišno vrednovali na 150.000 eura danas ne može proći ni za 100.000 eura, samo to još nitko ne iskazuje”, navodi Fućak.

Hrvatske agencije još uvijek žive u “snu” misleći da se ništa nije promijenilo, a radikalno se promijenilo sve.

“Teško je predvidjeti koji će razmjeri krize biti, ali je jasno da će biti dramatični i dugotrajni. Osobno očekujem, a tako se priprema i moja agencija, na ono što predviđaju naši kolege u Austriji – pad prometa nekretnina u više faza i promjene cijene nekretnina u više valova. U manje atraktivnim područjima tijekom 2020. se očekuje pad prometa nekretnina za čak 80%, dok se u atraktivnim područjima očekuje za 50%. Kod nas su atraktivna područja ona gdje ima turizma, a manje atraktivna zaleđa gradova. Hrvatska specifičnost, za razliku od Austrije, koja nam dodatno ne ide u korist je što nam tržište nekretnina ovisi i o turističkom sektoru. Kako će turistički sektor također doživjeti strašan udarac to će dodatno negativno utjecati na promet turističkih nekretnina kojih mi imamo iznad europskog prosjeka. Sve vam to znači da ćemo kupce tragati svijećom i kada ih pronađemo morati ćemo učiniti sve da ih zadržimo nižim cijenama”, smatra Fućak.

Fućak: Slijedi nam povećanje nekretnina za prodaju, a smanjenje broja kupaca.

Opatija

Opatija

“Oni koji neće prihvatiti novo stanje će teško ili nikako prodati svoje nekretnine. Novogradnje će najdulje nastojati zadržavati cijene jer su mnogi investitori opterećeni kreditnim zaduženjem. Neki će na kraju spašavati što se spasiti može, a neki će odustati od prodaje jer će smatrati da im se više isplati zadržati nekretninu ali će morati prihvatiti da time dugoročno ispadaju s tržišta koje je već sada zasićeno velikim brojem nekretnina na prodaju. Neki će se sada pokušati riješiti svojih apartmana. Neki će svoje financijske probleme pojačane krizom pokušati riješiti prodajom nekretnine. Slijedi nam dodatno povećanje nekretnina za prodaju, a smanjenje broja kupaca”, smatra Fućak.

Na pitanje koliko točno očekuje pojeftinjenje nekretnina odgovara: “Slažem se s Austrijancima koji predviđaju minimalno dva vala. Prvi će nas zahvatiti sredinom ove godine i smanjiti će cijene do 15%, a drugi krajem godine koji će dodatno smanjiti cijene do 25%. Zatim je pitanje kada će se i kako konsolidirati težište. Osobno smatram da ulazimo u tešku recesiju iz koje se nećemo izvući prije 2022.”, zaključuje Fućak.

(Z.M.)