HRVATSKA – Osim što će ove sezone biti neusporedivo manje turista, mnogi iznajmljivači se pitaju: što ukoliko se turisti zaraze u vrijeme dok su prijavljeni kod njih?
Iz stožera navode kako je moguće da u svakom hotelu bude zdravstveno osoblje koje bi bilo zaduženo za turiste.
“To se nalazi i u dokumentu Europske komisije. Naš zdravstveni sustav je potpuno spreman prilagoditi se novim okolnostima. Na pitanje gdje će se zaraženi turisti liječiti i tko će snositi troškove ovisi o bilateralnim dogovorima s pojedinim zemljama. Postoje modaliteti, ovisit će o kliničkoj slici. Napravit ćemo dogovor sa svakom zemljom”, rekao je Beroš.
Kako veći dio ugovora navodi da se pacijenti moraju liječiti u zemlji gdje se zaraze ustvari je gotovo sigurno da će teret ići na leđa hotela, malih iznajmljivača i sl. Naime, čini se da nije upitno tko će platiti već kako će platiti.
Hoće li se to činiti izravno ukoliko se netko zarazi dok je prijavljen u nekom hotelu ili apartmanu (znači, nije važno je li se gost zarazio uistinu u tom hotelu ili apartmanu već je važno je li se zarazio u vrijeme boravka tijekom prijave) ili će plaćanje provoditi država novcem kojeg će paušalno naplatiti svima po ukupnom broju prijavljenih gostiju. (kv)