Creski kaić- Dani Creske pomorske baštine i tradicije

9. kolovoza 2020. | Kategorija: Krk, Lošinj, Cres, Rab
Cres

Cres

CRES – Jedriličarski klub Reful, Grad Cres i Otočna razvojna agencija organizatori su manifestacije “Creski kaić- Dani Creske pomorske baštine i tradicije” koja će se održavati od 17. do 23.kolovoza.

“Osnovni cilj manifestacije “Creski kaić” je: očuvanje i valorizacija tradicionalnog načina života otoka Cresa kao nematerijalne kulturne baštine, dizanje svijesti javnosti o pomorskoj i ribarskoj baštini te očuvanju identiteta otoka.  More i različite aktivnosti vezane uz njega dio su identiteta otočana i bitna sastavnica života na otoku. Povezanost otočana s morem ne ogleda se samo u specifičnim gospodarskim djelatnostima, već i u načinima korištenja slobodnog vremena, prakticiranja određenih hobija te rekreativnog ili natjecateljskog bavljenja sportom. Kroz edukacije,radionice, izložbe, zabavne programe i igre prikazat ćemo kako su ljudi živjeli uz more i od mora prije pojave plastičnih barki i motornih brodova.  Uz promociju otoka Cresa i Hrvatske kao turističke destinacije, manifestacija doprinosi očuvanju tradicijskih vještina koje predstavljaju kulturnu nematerijalnu baštinu Hrvatske kao pomorske zemlje”, navode organizatori.

PROGRAM 

PONEDJELJAK, 17.08. 18.00 Riva i Trg F. Petrića: Mimohod Folklornog društva Orlec 19.00 Galerija Mate Solis: Otvorenje izložbe „In memoriam Mate Solis“ (traje do 23.08.) 20.00 Zajednica Talijana Cres: Otvorenje izložbe „O životu na moru – kapetane moj“ (traje do 23.08.) 20.30 Pišarjola: 

Svečano otvorenje manifestacije Otvorenje turnira u boćanju Nastup muške klape „Burin“ (Cres) 20.30 Trg F. Petrića: Degustacija lokalnih gastronomskih specijaliteta (krijica, mozjini i gista) 

UTORAK, 18.08. 17.00 Gradska loža: Otvorenje turnira u briškuli i trešeti 17.00 Pišarjola: 

Turnir u boćanju Brodograditeljska i jedrarska radionica – dizanje i opremanje tradicijske drvene barke, ugradnja jarbola i izrada tradicijskog jedra 19.00 Ljetno kino: 

„Ribarenje i ribarsko prigovaranje“ – sjećanja creskih ribara „Podmorska nalazišta otoka Cresa“ 20.00 Pišarjola: Nastup ženske klape „Teha“ (Cres) i muške klape „Čikat“ (Mali Lošinj) 

SRIJEDA, 19.08. 17.00 Pišarjola: 

Turnir u boćanju Brodograditeljska i jedrarska radionica 17.00 Gradska loža: Turnir u briškuli i trešeti 17.00 Šetalište 20. travnja: Likovna radionica za predškolsku djecu (DV Girice) 17.00 Trg F. Petrića: Društvo „Naša djeca“ Cres – radionica upoznavanja s jedriličarskim i mornarskim vještinama 18.00 Trg F. Petrića: “Vuna i more“ – radionica filcanja vune (Udruga „Ruta“) 19.00 Trg F. Petrića: Nastup „Malih mažoretkinja“ (DV Girice) 20.00 Trg F. Petrića: Degustacija gulaša od divljači 21.00 Pišarjola: Nastup grupe „Trio Asi” 

ČETVRTAK, 20.08. 18.00 Pišarjola: Finale turnira u boćanju 18.00 Gradska loža: Finale turnira u briškuli i trešeti 19.30 Trg F. Petrića: Creska butega – sajam creskih proizvoda 20.00 Trg F. Petrića: Smotra folklornih društava Cresa i Lošinja 20.00 Trg F. Petrića: Priprema i degustacija tradicionalnih jela (janjeće tripice) 20.00 Ljetno kino: Crescendo music festival 20.30 Pišarjola: 

Video reportaža „eXXpedition – Round the World 2019-2021“ (Sonja Jakić) Promocija dokumentarnog filma: „Sjećanja majstora brodograditelja“ 21.30 Nastup creskih glazbenika 

PETAK, 21.08. 16.30 Creska luka: Dolazak i okupljanje tradicijskih plovila 17.00 Valun: Start plivačkog maratona Valun-Cres 17.00 Creska kula: Otvorenje izložbe „Vuna – otočni proizvod“ 17.00 Riva creskih kapetana: Lošinjski loger „Nerezinac“ – mogućnost posjeta interpretacijskom centru na otvorenom 17.30 Gradska loža: Otvoreno prvenstvo Cresa u „mori cantadi“ 19.30 Pišarjola: Doček plivačkog maratona Valun-Cres 19.30 Riva creskih kapetana / Lošinjski loger „Nerezinac“: Šahovski turnir 20.00 Trg F. Petrića: Natjecanje u potezanju konopa 21.00 Pišarjola: Nastup grupe “Grooversi” 

SUBOTA, 22.08. 08.00 Santa Lucia: Sastanak ribolovaca i odlazak u podvodni ribolov 09.00 Santa Lucia: Početak natjecanja u udičarenju, kategorije djeca i odrasli 11.00 Santa Lucia: Sastanak skipera tradicijskih plovila 12.00 Lungomare Sv. Mikule: Start regate tradicijskih plovila 13.00 Pišarjola: Završetak natjecanja u podvodnom ribolovu i udičarenju, vaganje 14.00 Trg F. Petrića: Završetak regate, smotra tradicionalnih plovila 16.00 Trg F. Petrića: Brudetijada – natjecanje u kuhanju brudeta od ribe ulovljene u podvodnom ribolovu 19.00 Trg F. Petrića: Izbor najboljeg brudeta i degustacija 20.00 Pišarjola: Podjela nagrada tradicijske regate, podvodnog ribolova i ostalih turnira 21.00 Pišarjola: Nastupa Mauro Staraj & La banda 21.30 Creska luka: Igra jedra i svjetla – noćna plovidba tradicijskih plovila 

NEDJELJA 23.08. Izložba u Zajednici Talijana Cres Izložba u Galeriji Mate Solis Izložba u Creskoj kuli Završetak smotre tradicijskih plovila 20.00 Creska luka: Jazz na kaiću 

 

(kv)

podijeli ovu vijest... Share on FacebookTweet about this on TwitterPrint this pageEmail this to someone